4. týden těhotenství

4. týden těhotenstvíJak probíhá 4. týden těhotenství? V tomto týdnu těhotenství se začínají u budoucí matky projevovat první příznaky těhotenství – na začátku se může objevit implantační krvácení, citlivost prsů, nevolnost a díky vzrůstající hladině hormonu HCG jde těhotenství odhalit jednorázovými testy, ačkoliv výsledek nemusí být zcela spolehlivý.

Zárodek se v tomto týdnu již začíná nazývat embryem. Čtvrtý týden je také počátkem organogeneze, tedy vlastního vývoje tělesných orgánů plodu ze tří zárodečných vrstev, což probíhá ve své základní fázi až do 10. týdne těhotenství.

Počátek organogeneze – tři vrstvy:

  1. ektoderm – nervový systém, kůže, nehty, vlasy, prsní a potní žlázy, zubní sklovina, výstelka úst a konečníku, rohovka a čočka oka
  2. endoderm – výstelka trávicího traktu a dýchacího ústrojí, slinivka břišní, štítná žláza, sliznice močové trubice, močového měchýře a pohlavního ústrojí
  3. mezoderm – srdce, oběhový a lymfatický systém, kostra, svaly a vylučovací systém

Počátek těhotenství je velice důležitý pro zdravý vývoj plodu, a proto by nastávající matka měla dbát na zásady správné výživy a vyvarovat se alkoholu i jiných nebezpečných látek, ačkoliv těhotenství nemá ještě potvrzeno. Na konci 4. týdne měří embryo zhruba 1 milimetr a váží méně než jeden gram.

Nezmeškejte aktuální akce a slevy v eshopu otehotnet.

Mohlo by vás zajímat

5. týden těhotenství

5. týden těhotenství

Jak probíhá 5. týden těhotenství? V tomto týdnu je již hladina těhotenského hormonu natolik vysoká, že …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..