Užívání léků v době těhotenství je vždy důležité pečlivě zvážit. Především je nutné porovnat možná rizika a prospěšnost. Nejrizikovějším obdobím pro případné negativní ovlivnění vývoje plodu v děloze je hlavně první trimestr, kdy se vyvíjí většina životně důležitých orgánů. Léky si nastávající matka rozhodně nesmí nasadit sama, a to ani v případě kapek do nosu k léčbě rýmy, natož pak antidepresiva, antihistaminika či antibiotika. Vše je nutné konzultovat s lékařem.

Těhotným se podávají léky:

  • které jsou užívány dlouhodobě již z doby před otěhotněním a nepředstavují riziko
  • jejichž nasazení je nezbytně nutné
  • po řádném vyšetření lékařem, na nejkratší možnou dobu a v nejnižší účinné dávce

Nejnovější články v kategorii léky v těhotenství

Kapky do nosu v těhotenství

kapky do nosu v těhotenství a léky na rýmu

Mohou se používat kapky do nosu v těhotenství nebo ne? Používání jakýchkoliv léků v průběhu těhotenství je třeba věnovat zvýšenou pozornost, což samozřejmě platí i u nosních kapek.

Čítať ďalej »

Antibiotika v těhotenství

antibiotika v těhotenství a nutnost těchto léků proti infekcím a zánětům

Mohou se užívat antibiotika v těhotenství nebo ne? Požívání léků či léčivých bylinek v těhotenství představuje riziko pro zdraví matky a nenarozeného dítěte, avšak v nutných případech je jejich využití nezbytné. Kupříkladu bakteriální infekce či horečnaté onemocnění totiž mají na zdravý vývoj plodu mnohem fatálnější následky než správně zvolená antibiotika.

Čítať ďalej »

Antihistaminika v těhotenství

antihistaminika v těhotenství a léky na alergii pro těhotné maminky

Mohou se užívat antihistaminika v těhotenství nebo ne? Je-li těhotná žena zároveň alergikem, může svoje onemocnění přenést placentou na dítě, a to až v 50 % případů. Proto je velice důležité zahájit prevenci alergických reakcí a celkového kontaktu s alergeny ještě před těhotenstvím a hlavně v průběhu druhého trimestru těhotenství …

Čítať ďalej »

Antidepresiva v těhotenství

antidepresiva v těhotenství a negativní účinky

Mohou se užívat antidepresiva v těhotenství nebo ne? Užívání antidepresiv v těhotenství je velice sporné nejen pro budoucí matku, ale také pro lékaře, který jí léky předepisuje.

Čítať ďalej »

Homeopatika v těhotenství

Homeopatika v těhotenství

Jelikož představují homeopatika přírodní léčbu, která není nijak toxická ani návyková, nemohou být pro zdraví matky ani dítěte při správném použití v žádném případě nebezpečné. Užívání homeopatik v době těhotenství se naopak doporučuje jako prevence nachlazení, angíny, těhotenských nevolností a jiných podobných problémů.

Čítať ďalej »